dzisiaj jest 22 grudnia 2014

Dziecko w centrum

> dodaj do ulubionych
Zajęcia i imprezy Centrum wiedzy
2012-09-15

Apel o zaprzestanie nazywania naszych dzieci dyslektykami

Oświadczam jako nauczyciel akademicki wykładający w wielu uczelniach w kraju, jako osoba, która nauce czytania i pisania poświęciła prawie całe swoje życie zawodowe, że dyslektykami są ci, którzy wmawiają uczniom, że cierpią na dysleksję. więcej

 

 

Zabawy rozwijające dużą motorykę
(zręczność ruchowa całego ciała)

 

ZABAWY Z DMUCHANYM KOŁEM 


Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- dmuchane koło  
Opis zabawy:
Rodzic kładzie na podłodze dmuchane koło. Wsadza dziecko do środka i obserwuje jak dziecko próbuje się wydostać. Można też pokazać dziecku jak można w kole posadzić misia i pchać go po pokoju.
Cele:
Ćwiczenie nóżek i mięśni całego ciała, rozwiązywanie problemów.

 

WSPINACZKA PO SZCZYTACH 


Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- kanapa, solidne pudła, mogą być miski, stołki, krzesła, poduszki  
Opis zabawy:
Ułóż z rzeczy górę do wspinania niczym schody. Asekuruj dziecko i nagradzaj za każdy zdobyty fragment szczytu.  
Cele:
Rozwiązywanie problemów, ćwiczenie dużej motoryki, doskonalenie umiejętności wspinania się.

 

TOR PRZESZKÓD 

Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- cienka papierowa taśma malarska, taśma dwustronna, tektura, folia termiczna, nowa wycieraczka, małe i wysokie pudełka.  
Opis zabawy:
Rodzic układa na podłodze tor przeszkód: nakleja na podłodze cienką taśmę malarską po której dziecko będzie mogło chodzić jak po linie; kolejny etap to szeleszcząca i błyszcząca folia termiczna (do kupienia w aptekach); kartoniki tektury z naklejoną taśmą dwustronną; nowa wycieraczka; małe ale na tyle wysokie pudełka (plastikowe czy kartonowe) które dziecko będzie miało pokonać podnosząc wysoko nóżki.  
Cele:
Stymulowanie zmysłu dotyku, poznawanie różnych powierzchni, ćwiczenie równowagi, wykonywanie poleceń, koncentracja uwagi, uważne patrzenie, ćwiczenie dużej motoryki.

 

UCIEKAJ, ZŁAPIE CIĘ.

Opis zabawy:
Rodzic zaczyna gonić dziecko, zachęcając aby dziecko zaczęło uciekać. Ucieczka może być na czworaka lub na dwóch nóżkach. Można też zachęcać dziecko do zmiany ról.
Cele:  
Kontrolowanie emocji, ćwiczenie dużej motoryki, nauka stosowania zasad w zabawie (ja gonie, ty uciekasz i odwrotnie)

 

ODKLEJ NAKLEJKĘ 


Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- małe kolorowe naklejki  
Opis zabawy:
Rodzic przykleja naklejki na nóżki i rączki dziecka, zachęcając je do ich odklejania. Można zacząć od naklejania nalepek na nóżki - dziecko będzie musiało przykucnąć i wyciągnąć rączki żeby je odkleić, a następnie przyklejamy na ręce - dziecko będzie wyciągać rączkę aby odnaleźć naklejkę oraz może wykonywać lekkie skręty ciała do wybranej rączki. Należy uważać, aby dziecko nie wzięło naklejki do buzi.  
Cele:
Ćwiczenie dużej i małej motoryki, doskonalenie umiejętności kucania, uważne patrzenie, koordynacja wzrokowo-ruchowa, spostrzegawczość, wykonywanie poleceń, rozwiązywanie problemów.
Zabawy rozwijające małą motorykę
(umiejętności manualne)

 

CO ROBIĄ MAŁE RĄCZKI? 

Opis zabawy:
Rodzic siada razem z dzieckiem na podłodze, mając dziecko naprzeciwko siebie. Następnie mówi słowa rymowanki jednocześnie pokazując co należy robić i zachęca dziecko do naśladowania: klaszczą rączki sobie klaszczą (klaszcze w dłonie), pogłaszczą chwilkę masu, masu się pogłaszczą (dłonie się głaszczą), w kolanka stuk puk zastukają (uderza dłońmi o kolana) i dzieciom na do widzenia papa pomachają (rączki machają).  
Cele:
Ćwiczenie umiejętności manualnych, koncentracja na danej części ciała (ręce), koordynacja wzrokowo-ruchowa, wykonywanie poleceń, uważne słuchanie i patrzenie, naśladowanie, nauka języka.

 

RYŻOWE ZABAWY 

Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- ugotowany ryż, kubeczki plastikowe, łyżki, duża miska, plastikowa taca, cerata do zabezpieczenia podłogi  
Opis zabawy:
Rodzic wkłada ugotowany ryż do dużej miski lub na plastikową tacę. Daje dziecku kubeczki, łyżki i zachęca do zabawy. Dziecko poznaje konsystencje ryżu, może go nabierać do kubeczków lub przekładać rączkami. Może go też bezpiecznie spróbować.
Warianty: Do zabawy można wykorzystać również nie ugotowany ryż. Jednak rozpoczynając z dzieckiem zabawy w przesypywanie można zacząć od większych produktów np. fasoli typu Jaś. Należy pilnować dziecko, aby nie brało produktów do buzi.
Cele:
Ćwiczenie umiejętności manualnych, koordynacja wzrokowo-ruchowa, koncentracja uwagi, uważne patrzenie, precyzja, nauka samodzielnego jedzenia, poznawanie nowych smaków.

 

PRZEPLATANKI 

Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
Rolki po papierze toaletowym, kolorowe chustki, kartoniki tekturowe, kolorowe sznurówki, nożyczki  
Opis zabawy:
Młodsze dzieci zachęcamy do przeciągania kolorowych chustek przez duże oczka rolek papierowych. Aby usztywnić róg chustki można zawiązać na nim supeł. Trudniejszy wariant tej zabawy to przewlekanie kolorowych sznurówek przez zrobione w tekturowym kartoniku dziurki.
Cele:
Koordynacja wzrokowo-ruchowa, precyzja, celność, uważne patrzenie, koncentracja uwagi, ćwiczenie umiejętności manualnych

 


ZABAWY Z PAPIEREM 

Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- papier do drukarki, stare gazety, ulotki  
Opis zabawy:
Rodzic rozkłada na podłodze papiery i pokazuje dziecku jak można z nich zrobić kulki ugniatając papier, jak można go drzeć, jak fruwa gdy w niego dmuchamy, jak można zrobić z niego fotel upychając papier w dużym pudle. Zachęca dziecko do naśladowania. Można powiedzieć dziecku, że jest to szczególny papier i tylko taki można drzeć i rwać za zgodą rodzica. Należy pilnować, aby dziecko nie wkładało papieru do buzi.  
Cele:
Ćwiczenie rączek, poznawanie właściwości przedmiotu, pobudzanie zmysłu dotyku, kreatywne myślenie.

 


WODNE BALONY 


Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- kolorowe balony, woda  
Opis zabawy:
Wcześniej do zabawy należy przygotować balony. Należy nalać wody do nie nadmuchanego balonika. Balon będzie miękki i będzie chlupała w nim woda. Dobrze zawiązany nie będzie przeciekał. Dajemy dziecku do zabawy pokazujemy jak można go ugniatać, jak chlupie woda w środku, możemy go wykorzystać również do turlania.  
Cele:
Ćwiczenie umiejętności manualnych, poznawanie właściwości przedmiotu, koordynacja wzrokowo-ruchowa, pobudzanie zmysłu słuchu.
 


Zabawy na dworze

 


MALOWANIE PALCAMI 


Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- papier, farby do malowania palcami, które można kupić lub zrobić samodzielnie, wg poniższego przepisu.
Barwnik spożywczy (np. taki do jajek wielkanocnych) wymieszać z wodą (100ml) - każdy kolor osobno, dodać 4 łyżki mąki i dobrze wymieszać, żeby nie było grudek. Farbki powinny mieć konsystencję bardzo gęstej śmietany. Można je  przechowywać do 2 tygodni w lodówce w szczelnie zamkniętych pojemnikach np. małych słoiczkach.
Opis zabawy:
Rodzic rozkłada dziecku na stoliku lub trawie kartkę (można ją przykleić do stolika taśmą klejącą, aby dziecko mogło swobodnie rysować, a kartka nie uciekała). Farbę można rozłożyć na papierowe talerzyki. Pokazujemy dziecku jak można malować palcami, jak możemy odcisnąć rączkę na papierze. Malujemy rączki dziecka farbami.  
Cele:
Ćwiczenie sprawności manualnej, rozwijanie umiejętności plastycznych i myślenia kreatywnego, koncentracja uwagi.

 

POSZUKIWACZE SKARBÓW


Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- wiaderko lub koszyczek  
Opis zabawy:
Podczas wspólnego spaceru rodzic pokazuje dziecku kamyczki, kwiatki, patyczki, szyszki i inne i zachęca do ich zbierania. Opowiada o każdym nowym znalezionym skarbie.
Cele:
Ćwiczenie dużej i małej motoryki, rozwijanie umiejętności obserwowania i  spostrzegawczości.

 

MYJE, PUCUJE..


Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- przedmioty plastikowe o łagodnych brzegach: foremki, kubeczki, łyżeczki, konewki itp., gąbka, miska z wodą  
Opis zabawy:
Pokazujemy dziecku dużą miskę z wodą. Wrzucamy do niej kubeczki, foremki, łyżeczki i inne. Pokazujemy dziecku jak możemy je myć gąbką. Możemy pokazać jak przelewać wodę z kubeczka do miski.  
Cele:
Ćwiczenie małej motoryki, naśladowanie, zmysł dotyku, właściwości przedmiotu, nauka o pojemnościach.

 

SPACER WESOŁYCH STÓPEK

Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- kamienie, piasek, trawa, chodnik, cegły i inne dostępne
Opis zabawy:
Rodzic układa ścieżkę z materiałów o różnorodnej fakturze i zachęca dziecko do spaceru na bosaka. Warto mówić dziecku czego dotyka.
Cele:
Zmysł dotyku, koordynacja ruchowa, poznawanie różnych  powierzchni,

 

WODNA ŚLIZGAWKA 
Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- rękaw foliowy, woda, dmuchane koło  
Opis zabawy:
Na ziemi rozkładamy folię, polewamy ją wodą, aby stała się śliska. Dajemy dziecku dmuchane koło i pokazujemy jak ślizga się na foli. Można je pchać. Rodzic z dzieckiem mogą też wspólnie ślizgać się na foli: na nogach, na brzuchu.
Cele:
Ćwiczenie dużej motoryki, zmysł dotyku, balansowanie ciałem, zmysł równowagi.
 


Zabawy w domu
 

TUNELE 

Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- większe pudła kartonowe, taśma klejąca, małe pluszaki, małe poduszki  
Opis zabawy:
Rodzice usuwają góry i dna pudeł. Należy zabezpieczyć wszystkie ostre brzegi oklejając je taśmą. Następnie ustawiają pudła w tunel na podłodze i sklejają  je. Można zacząć od dwóch pudeł a później zwiększać poziom trudności dołączając  kolejne.  Można również poukładać wewnątrz tunelu małe przeszkody - małe pluszowe zabawki lub małe poduszki. Rodzic może za pierwszym razem sam przejść przez tunel, aby pokazać dziecku na czym polega zabawa. Następnie zachęca dziecko do wejścia do tunelu, a sam przechodzi na jego drugi koniec i woła dziecko do siebie.     
Cele:
Rozwój dużej motoryki, przełamywanie lęków, rozwiązywanie problemów.

 

ZABAWA Z DOMOWĄ CIASTOLINĄ 

Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- ceratka, fartuszek, masa solna (łączymy 1 szklankę mąki pszennej, 1 szklankę soli oraz wodę, aby powstała jednolita masa). Aby masa solna była kolorowa można użyć kolorowego barwnika, który dodajemy na koniec po zmieszaniu wszystkich składników lub farbę plakatową, którą można dodać do wody.
Opis zabawy:
Rodzic sadza dziecko przy stoliku i pokazuje mu jak masę można ugniatać, robić wałeczek, rwać na małe kawałki, robić kulki, placki itp.  
Cele:
Ćwiczenie umiejętności manualnych, rozwijanie kreatywnego myślenia i umiejętności plastycznych, koncentracja, poznawanie właściwości przedmiotu, nauka o wielkościach.

 

DZIECIĘCA KOSZYKÓWKA 

Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- piłki, pudełko lub wysokie wiadro  
Opis zabawy:
Rodzic daje dziecku piłki i zachęca do ich wrzucania do pudła/wiadra. Można wcześniej przygotować pudło z dziurą i namalowaną buzią tak aby sprawiało wrażenie, że piłki są wrzucane do ust klauna czy lali.
Cele:
Koordynacja wzrokowo-ruchowa, celność, precyzja, koncentracja, uważne patrzenie.

 

ZABAWY Z PIŁKĄ


Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- różnego rodzaju piłki: z materiału, gumowe, dmuchane, duże, małe.
Opis zabawy:
Pokazujemy dziecku piłki i zachęcamy je do kopania, turlania, rzucania. Na większe piłki dziecko może się położyć i kołysać na nich. Różne materiały z których wykonane są piłki pobudzają zmysł dotyku.  
Cele:
Ćwiczenie dużej i małej motoryki, koordynacja wzrokowo-ruchowa, rozwój zmysłu równowagi, zmysł dotyku

 

JESTEM PIESKIEM 


Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- brak  
Opis zabawy:
Rodzic zamienia się w pieska. Zaczyna chodzić na czworaka i szczekać. Zachęca dziecko do naśladowania.   
Cele:
Naśladowanie, nauka języka, ćwiczenie dużej motoryki, rozwijanie wyobraźni.

 


Zabawy ruchowe wpływające na tworzenie się więzi emocjonalnej / społecznej

 


JAZDA SAMOCHODEM 


Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- przedmiot w kształcie koła: papierowy talerzyk, ringo itp.  
Opis zabawy:
Rodzic siada na podłodze, dziecko siedzi przed nim, na jego  kolanach, plecami do rodzica. Dziecku dajemy kierownice którą będzie mogło kręcić. Mówimy dziecku że będziemy się bawić w jazdę samochodem. Zaczynamy się bujać na boki, przechylać się udając że skręcamy. Zachęcamy dziecko do wydawania dźwięków samochodu: brum, brum i klaksonu: pipip!  
Cele:
Stymulowanie układu przedsionkowego odpowiadającego za zmysł równowagi - poprzez bujanie się, nauka języka, ćwiczenia logopedyczne ćwiczące mięśnie aparatu mowy (odgłosy samochodu), balansowanie ciałem, poczucie kontroli nad ciałem budowanie więzi rodzic-dziecko.

 

SCHOWAJ SIĘ W DOMKU 

Opis zabawy:
Rodzic przyjmuje pozycje w klęku podpartym, z rozstawionymi nogami, tworząc domek. Dziecko może wejść do domku między nogami rodzica, między rękami rodzica. Może też zostać w domku siedząc skulone pod rodzicem.  
Cele:
Ćwiczenie dużej motoryki, poczucie bezpieczeństwa, więź emocjonalna, wykonywanie poleceń, pobudzanie wyobraźni.

 

MAŁA FOCZKA 


Materiały/przedmioty niezbędne do zrealizowania zabawy:
- kocyk  
Opis zabawy:
Rodzic kładzie dziecko na podłodze, na kocyku. Zaczyna je turlać jednocześnie zawijając dziecko w kocyk, jak naleśnik. Należy pamiętać aby zawijać dziecko na wysokości ramion, tak aby nie miało zawiniętych rączek i głowy oraz aby nie było zawinięte zbyt ścisło. Następnie zachęcamy je, aby poruszało się zawinięte w kocyk.   
Cele:
Ćwiczenie dużej motoryki, rozwiązywanie problemów, poczucie bezpieczeństwa, poczucie własnego ciała, relaks, stymulowanie układu przedsionkowego.

 

 

WIĘCEJ pomysłów i przykładów zabaw z dziećmi znajdziesz w serii ZABAW FUNDAMENTALYCH  oraz innych książkach dostępnych w naszym sklepie

statystyka
Ładowanie...