dzisiaj jest 19 grudnia 2014

Dziecko w centrum

> dodaj do ulubionych
Zajęcia i imprezy Centrum wiedzy
2012-09-15

Apel o zaprzestanie nazywania naszych dzieci dyslektykami

Oświadczam jako nauczyciel akademicki wykładający w wielu uczelniach w kraju, jako osoba, która nauce czytania i pisania poświęciła prawie całe swoje życie zawodowe, że dyslektykami są ci, którzy wmawiają uczniom, że cierpią na dysleksję. więcej

 

 

Co zrobić, żeby dziecko pokochało czytanie? 

    Ostatnio często słyszę narzekania, że dzieciaki nie bardzo chcą czytać... albo, że nie sprawia im to przyjemności.

Polecam Wam kilka prostych metod, które sprawdzają się w praktyce:


    Jeśli nie chce czytać książek, a dotyczy to zwłaszcza chłopców - pokażcie mu komiksy - jest tam mało tekstu, wiele odgaduje się z kontekstu, na początek w sam raz. Ważne by potem odpytać dziecko z tego co przeczytało, czy rozumie co czyta :)


    Polecam dwie gry Trefla: SYLABY - to dla młodszych uczniów uczących się czytać, a dla tych które juz lepiej czytają - gra SŁÓWKAMyślę, że świetnie sprawdzi się gra SCRABBLE w wersji orginalnej, lub w polskiej SCRIBA JUNIOR. Podczas takiej zabawy nabywamy sprawności w operowaniu literami, zatem czytanie staje się dla nas łatwiejsze - jeśli będzie się czytało łatwiej, to chętniej będzie się to robiło :)


    Dostępnych jest wiele książek z większą czcionką i - z pytaniami do tekstu - tak by sprawdzić, czy się dobrze zrozumiało to, co się przeczytało. Napiszcie do nas - służymy tytułami.


    Dostępne są równiez książki pisane dwoma kolorami - wyrazy dzielone są tam na sylaby np.

Duża żaba skacze dro.

Możecie również same pisać tak teksty do czytania dla dzieci - zobaczycie, że zaczną lepiej i szybciej czytać :)

 


    Czytanie musi mieć sens, nasze dziecko musi wiedzieć, że ono czemuś służy lub że dzięki temu że coś przeczyta może dostac "nagrodę"


1. Napisz na kartce i przyczep na lodówce jeden wyraz - zdanie do przeczytania "porannego", dla tych co już czytają - napisz zdanie: zadadkę, lub zadanie do wykonania za które wyznaczysz nagrodę np. "Jeśli podskoczysz pięć razy na lewej nodze i pocałujesz mnie w nos to dostaniesz ... czekoladkę/kanapkę/herbatę" :)  - jest to świetna motywacja do czytania ze zrozumieniem :)

teksty i zadania oczywiście można wydłużać :)


2. Napisz podpis, do którego dziecko musi wykonać ilustrację. Jeśli lubi budować z klocków - napisz mu zamówienie/instrukcję co chciałbyś by Ci zbudowało. Jeśli jest słuchowcem - napisz w kilku zdaniach zamówienie na melodię jaką chciałbyś by Ci zaśpiewało - opisz sytuację lub o czym są słowa :) Jeśli nie może usiedzieć na miejscu - opisz jaki tor przeszkód ma zrobić, ile razy skakać itp.


3. Poproś by Twój uczeń pisał z Tobą listę zakupów, a potem to on w sklepie czyta co jeszcze trzeba kupić


4. Bawcie się w chowanego w wyobraźni. Będąc z dzieckiem poza domem mówię mu: "w wyobraźni schowałam Twoją maskotkę w jakimś miejscu w naszym domu. Postaraj się ją znaleźć". 

Dziecko pyta "czy jest w kuchni?"

ja - "nie"

Dziecko - "czy jest w moim pokoju?"

ja - tak

D - w moim łóżku?

j - nie

D - na regale

j-tak, na której półce?

D - na najwyższej, tam gdzie stoi samochód

....

To jest prosta i wciągająca zabawa (zaczerpnięta z mojej ulubionej ściągawki - Zabaw FundaMentalnych), ale wspaniale ćwiczy wyobraźnię przestrzenną. Dziecko musi "zobaczyć" pomieszczenie, przypomnieć sobie co gdzie stoi itp. Wyobraźnia przestrzenna odpowiedzialna jest za prawidłowe czytanie i pisanie. Im jest ona lepiej rozwinięta tym szybciej ogarniamy cały wyraz czytając. Ma ona również kolosalny wpływ na .... ortografię :) Szybciej zapamiętujemy jak "wygląda" dany wyraz.
Zatem po raz kolejny mamy przyjemne z pożytecznym!A może Wy macie swoje sposoby na zachęcenie do czytania? :)

 

 

Agnieszka Opara

http://www.dzieckowcentrum.pl/

 

 

statystyka
Ładowanie...